Yerel

Bingöl Hakkında Bütün Bilgiler (Plaka, Nüfus, Alan Kodu ve Tarihi)

Bingöl, Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesinde yer alan bir ilidir. 1927 yılına kadar ise Çolik (Çapakçur) ismi ile anılmış fakat 4 Ocak 1936‘da ise Bingöl adına geçiş yapmıştır. Doğu Anadolu bölgesinin ise Yukarı Fırat kısmında yer alıyor. Bingöl ili Doğu kısmında Muş, Kuzey kısmında Erzincan ve Erzurum, Batı kısmında ise Tunceli ve Elazığ, Güney kısmında da Diyarbakır ili ile komşuluğu vardır.

Bingöl’deki Yaylalar

Bingöl ilindeki belli başlı yaylalar ise; Bingöl Yaylası, Şerafettin Yaylası ya da Yaylaları, Genç’te Çötele (Çotla) Yaylası, Karlıova’da Hırhal ve Çavreş Yaylası, Kiğı’da Kiğı Yaylası ve Dağın Düzü Yaylaları, Adaklı’da Kârer Yaylası vardır.

Bingöl ilinin plaka kodu ise 12’dir.

Bingöl İlinin Plaka Kodu Neden 12’dir?

Plakalar genel olarak 01 ile 67 arasında sıralanmıştır fakat 01 Adana olup, 67’de Zonguldak olmasına rağmen bazı illere 67’den sonra rakamlar plaka kodu oluyor. Bingöl ilinin plaka kodunun 12 olmasının sebebi ise plakalar sıralanırken alfabetik sıraya göre sıralama yapılır.

Alfabenin en başındaki harf A ile en sonundaki olan harf Z ile birlikte yapılan sıralama ile illerin baş harfleri baz alınarak öncelik ve sonralık sırasına göre de plaka kodu konur.

Bingöl’ün posta kodu ise 12000 ile başlayıp Bingöl’ün ilçelerine göre değişim gösterir.

Bingöl Hakkında Tüm Bilgiler

Nüfus, Yüzölçümü ve Rakım Bilgileri

Bingöl’ün nüfusu günümüz 2020 verilerine bakıldığında 239.560 olduğu görülüyor. Toplam olan bu nüfusun %65,4’lük dilimi şehirde yaşıyor. Bingöl ilinin yüzölçümü ise 8.004 metrekaredir. Bingöl ilinde hesaplandığı zaman bugünkü nüfusa göre her bir metrekareye 34 kişi düşüyor. Bu ilde ise yıllık olarak veya her yıl olarak nüfus artış dilimi ise oran olarak %0,89 orandadır. Bingöl il merkezinin ise denizden olan yüksekliği ise 1159 metredir. Bingöl ilinin alanı ise 8.125 metrekaredir.

Alan Kodu ve Turistik Bilgiler

Bingöl ilinin alan kodu ise 0426’dır. Bingöl’de ki turistik veya gezilecek yerler ise Türkiye’nin diğer illerine göre daha da az durumdadır. Bingöl Ulu Camii, Bingöl Hesarek Kayak Merkezi ve Bingöl Haserek Kayak Alanı, Kurucadağ ve Şerafettin Dağları Bingöl’ün gezilecek olan yerleri arasında yer alıyor. Bingöl ilinin tarihçesine bakıldığı zamanda ise Bingöl’ün bilinen en eski ismi Cebel-Cur’dur. Cebel dağ Cur ise akan anlamına gelir. Bu kelimenin zamanla Çabakçur olarak telaffuz edildiği de halk arasında zamanında görülmüş veya rastlanılmıştır.

Bingöl’ün İsim Tarihi

1945 senesinde ise önce Cebel-Cur olup daha sonra Çabakçur olan Bingöl’ün ismi tam 1945 yılında da Bingöl olarak resmi anlamda ismine karar verilmiştir. Bingöl ilinde başlıca görülen meslekler ise sırasıyla ormancılık, hayvancılık, madencilik ve ticaret sektörleri görülüyor. Bingöl ili kültürel açıdan diğer illere göre farklı olmakla birlikte, en çok meşhur olan el işleri de bulunuyor. Bu yapmış oldukları el işleri de Bingöl ilinin kültürlerinden bir tanesi olmuş durumdadır.