Bilgi Deposu

Doğal Taş Takı Tasarımları

Doğada bulunan çeşitli elementler ve taşlar birçok ürünün yapımında kullanılmaktadır. Birbirinden güzel renk ve görünüme sahip doğal taşlar kullanılarak kolye, küpe, bileklik gibi çeşitli takı ürünleri tasarlanmaktadır. Birçok taşın insan sağlığı açısından birçok fayda sağladığı bilinmektedir. Bazı taşlardan yapılan yüzüklerin strese iyi geldiği söylenmekte ve özel tasarımlar yapılarak insanların kullanımına sunulmaktadır. Bayanlar için çeşitli aksesuarlarda doğal taşlar kullanılırken, erkek yüzüklerinde de çeşitli tasarımlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğal taş çeşitler çok fazladır ve hepsi birbirinden değerlidir.

Stres Taşı

Doğal taş çeşitleri arasında Akik taşı stres taşı olarak bilinmektedir. İnsan sağlığı açısından faydalarına bakacak olursak, strese iyi geldiği, güzel konuşmaya yardımcı olduğu, ağrıların giderilmesini kolaylaştırdığı bilinmektedir. Akik taşından yapılan özel tasarım takıları kullanan kişilerin kendilerini güçlü hissettikleri, iyimserlik hissinin ve gücün oluştuğunu hissettikleri söylenmektedir.

Doğal taş tasarımları aynı zamanda astroloji üzerinde de etkileri bulunmaktadır. Akik taşının uyumlu bulunduğu burçlar arasında, kova, koç, ikizler, aslan, yengeç, başak, terazi ve boğalar burçları sıralanmaktadır. Akik taşları ile özel tasarımlar yapılarak çeşitli yüzük, bileklik ve kolye modelleri ortaya çıkartılmaktadır. Desenli kahverengi ile tasarım çeşitlerine güzellik katmaktadır.

Ametist Taşı

Yüzük yapımında kullanılan doğal taşlar arasında bulunan ametist taşı yüzük taşı olarak halk arasında bilinmektedir. Gümüş taşlı yüzük tasarımlarında kullanılan ve en güzel yüzük tasarımlarının yapılabildiği bir doğal taştır.

Doğal etkisi ile insanlar üzerinde, öfkeyi kontrol etmeye yardımcı olduğu, kanı temizlediği, çeşitli alerjilere iyi geldiği, radyasyona karşı koruma oluşturduğu, vücuttaki negatif enerjinin vücuttan atılmasını sağladığı tıbbi bilgi olarak bilinmektedir. Doğal taşlar arasında mor rengi ile dikkat çekmektedir. Astroloji bölümünde ise koç burcu taşı olarak lanse edilmektedir. Genellikle en güzel yüzük tasarımlarında ametist taşının tercih edildiği bilinmektedir. Doğal taş özelliğinden dolayı taş içerisindeki damarlar farlı bir görüntü ve özellik katmaktadır.

Zümrüt Taşı

Doğal taşlar kullanılarak, yüzük, kolye, bileklik ve çeşitli aksesuar ürünleri tasarımlarında kullanılmaktadır.

Yüzük tasarımlarında en fazla kullanılan doğal taş çeşitlerinin başında zümrüt taşı gelmektedir. Yeşil rengi ile büyüleyici bir görüntü oluşturmaktadır. Zümrüt taşları renk tonları arasında farklılık görülebilir ve her ton ayrı bir değer oluşturmaktadır. Çiftler arasına aşk taşı olarak bilinmekte ve yeşil ışık yayması sayesinde insan beyninde dinlenme ve huzur hissi oluşturmaktadır. Vücutta enerji eksikliği bulunduğunda zümrüt taşının enerji eksikliğine iyi geldiği bilinmektedir. İnsanlarda duygusallığı geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Zümrüt taşı kullanılarak, yüzük, bileklik ve kolye tasarımları yapılmaktadır.

Yakut Doğal Taşı

Doğal taşları arasında kırmızı rengi ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Altın ve gümüş yüzük tasarımlarında yüzük taşı olarak tercih edilmesi değerini artırmaktadır.

Yakut taşının özellikleri arasında, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, kan dolaşımını düzenlediği, kişilerde sakinleşme oluşturduğu ve aşırı cinsel istek durumlarını bastırması bulunmaktadır. Kırmızı rengi içerisinde bulunan damarlı görünümü yapılan takı tasarımlarında en iyi görsel ürünlerin çıkartılmasını sağlamaktadır.

İyileştirici Doğal Taş

Doğada bulunan taş elementlerinin birçoğu insan sağlığına iyi geldiği ve takı tasarımlarında güzel görünümler ortaya koydukları için kullanılmaktadır. İyileştirici taş olarak bilinen yeşim taşı da kolye, yüzük ve bileklik tasarımlarında en fazla kullanılan taşlar arasındadır. İnsanlara fayda olarak, kalp sağlığına iyi geldiği, genel sağlık üzerinde düzenleyici etki oluşturduğu bilinmektedir. Ayrıca kas sistemleri üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Uyurken üzerinde yeşim taşından yapılan takıları bulunduran kişilerde çeşitli sızı ve ağrılara iyi geldiği tıbben ispatlanmıştır. Astroloji alanında ise balık, boğa ve ikizler burçlarını temsil ettiği söylenmektedir.