Bilgi Deposu

Gerçek Altın Nasıl Anlaşılır?

Bugünün piyasalarında altının değeri büyük bir artış gösterdiği için, altın pazarına da ilgi sürekli olarak artmaktadır. Gerçek altını ayırt etme konusunda da belli bilgilere sahip olmak bu nedenle önemli bir hale gelmiştir. Pek çok insan, gerçek altını ayırt etme konusundan emin olmadıkları için, bir mücevheratın gerçek altın mı yoksa başka bir metalden mi yapıldığını söyleyemezler. Sahte altın, altın kaplama veya altın dolgu olarak da adlandırılabilmektedir. Bu iki tanım da temel olarak metalin değersiz olduğuna işaret eder. Bu nedenle metalin gerçek altın mı yoksa sahte mi olduğunu anlamanız için belli yöntemleri deneyebilirsiniz.

Mıknatıs Testi

Altın ve altından yapılan hiçbir cisim manyetik çekim gücüne sahip olmamaktadır. Bu yüzden mıknatısı altın olduğunu düşündüğünüz bir ürüne tuttuğunuz zaman, çekim oluşması çoğu zaman imkansızdır. Fakat bu yöntemin altının gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu kesin olarak kapsayan bir yöntem olmadığı bilinmelidir.

Mıknatıs testini bir altına uygulamanız için, güçlü bir mıknatısa ihtiyacınız vardır. Bu yüzden örneğin buzdolabı magnetleri gibi çekim gücü zayıf mıknatısları deneyinizde kullanırsanız, mıknatısın ürünü çekme ihtimali son derece düşük olacaktır. Güçlü bir mıknatıs ile deneyinizi gerçekleştirerek mıknatısın altın olduğunu düşündüğünüz ürünü çekip çekmediğini görebilirsiniz.

Damga Testi

Bir ürünün gerçek altın olup olmadığını kontrol ederken, ilk yapmanız gereken şeylerden biri ürünün üzerinde damga olup olmadığını test etmek olacaktır.

İşlenmiş bir altının üzerinde muhakkak altının karatının veya saflığının damgalanmış olması gerekmektedir. Eğer ürünün veya mücevheratın üzerinde hiçbir damga bilgisi bulunmuyorsa, o ürünün sahte olma olasılığı son derece yüksek olacaktır. Örneğin 14K damgasına sahip olan bir üründe, 14/24 oranında bir altın değeri bulunduğunu anlayabilirsiniz. 24K damgasına sahip olan bir ürün ise %100 saf altın olacaktır.

Ağırlık Testi

Altının özgül ağırlığı oldukça yüksek bir element olduğu bilinmektedir. Bu yüzden işlenmiş bir ürün dahi olsa, ağırlık testi uygulayarak altının gerçek veya sahte olduğunu anlayabilirsiniz. Saf ve 24K ağırlığındaki bir altının yoğunluğu yüksek olup, yaklaşık 19.3 g/ml ağırlığa sahip olacaktır. Diğer metallere kıyasla, ağırlık ölçümünde altının çok daha ağır gelmesi söz konusu olacaktır. Bu sayede ürünün gerçek altın mı yoksa sahte mi olduğunu ayırt etmeniz bir ihtimal mümkün olabilmektedir.

Nitrik Asit Testi

Gerçek altının nasıl ayırt edileceğini anlamanın bir yöntemi de bir nitrik asit testidir. Sahte altın olduğunu düşündüğünüz bir mücevherata bu testi uygulayabilirsiniz. Ancak elinizde tutmayı planladığınız ya da yeniden satış için estetik değere sahip olan takılarınızda bu deneyi kullanmanız tavsiye edilmemektedir.

Ürünün gerçek olup olmadığını kontrol etmek için, küçük bir alet yardımıyla öğe üzerinde küçük bir çizik oluşturun. Mümkünse bu işlem için fark edilmeyen bir nokta seçebilirsiniz. Çiziğe çok az miktarda nitrik asit uygulamak için bir damlalık kullanın.

Nitrik asit gerçek altın ile temas ettiğinde, hiçbir kimyasal reaksiyon meydana gelmez. Bununla birlikte nitrik asit gümüş, çinko ve bakır gibi diğer yaygın metal alaşımları ile reaksiyona girer. Açık yeşilimsi renkli bir reaksiyona tanık olursanız, altın olduğunu düşündüğünüz ürünün gerçek altın olmadığını düşünebilirsiniz.

Fiyat Testi

Altın değerli bir madendir ve işlenmiş halde de olsa, işlenmemiş halde de olsa değeri birçok metalden oldukça yüksek olabilmektedir. Altın piyasasında fiyatları değerlendirdiğiniz zaman, altının gramaj cinsinden fiyatının ne kadar yüksek olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca işlenmiş altının değeri, işçilik hesaba katılacağından çok daha yüksek olacaktır. Bu yüzden birçok testin yanı sıra, eğer altın almayı düşünüyorsanız, değerinden düşük ürün bulamayacağınızı bilmeniz gerekir. Altın her zaman gramaj bakımından dengeli bir fiyata sahip olabilmektedir. Sadece işçilik değeri, ürünün fiyatının artmasını sağlayacaktır.

Profesyonel Değerlendirme

Altın olduğunu düşündüğünüz ürünün gerçek olup olmadığını anlamanızın en kesin çözümü, onu profesyonel bir kuyumcuya götürmektir. Bir kuyumcu, bir ürünün gerçek altın mı yoksa sahte mi olduğunu anlamak için kullanılabilecek test kitlerine sahiptir. Çoğu mücevher mağazası, altın mücevherleri test etmek adına sizden belli bir ücret talebinde bulunabilirler.

Altın satarken, altın alıcısı altınınızın gerçek olup olmadığına dair bir şüphe içindeyse bu durumu size söyleyecektir. Yetkili bir satıcıdan, doğru ve adil bir değerlendirme almanız kesin olarak sağlanacaktır.