Bilgi Deposu

Gerçek Gümüş Nasıl Anlaşılır?

Son derece geniş bir kullanım alanında gümüş tercih edilmektedir. Süs eşyaları, yemek takımları, dişçilik, takılar gibi çok çeşitli kullanım alanlarında gümüş içerikli ürünlere rastlanabilmektedir. Özellikle bayanların takı olarak gümüş eşyaları sık sık kullanmaları sonucunda, sahte gümüş üretiminin artması söz konusu olmuştur. Elinizde bulunan ürünlerin gerçek gümüş mü yoksa sahte mi olduklarını test edebilirsiniz. Belli testleri uygulamak, ürünün değerini ve kalitesini de size göstermiş olacaktır.

Damga Kontrolü

Bir büyüteç yardımıyla veya çıplak gözle gümüş üzerinde uluslararası standartlara göre basılan damganın kontrolünü yapabilirsiniz. Gümüş ürünler, değerlerine göre farklı damgalarla damgalanmaktadırlar.

Örneğin uluslararası satıcılardan aldığınız bir üründe 925, 900 ya da 800 gibi değerlerle damgalar görebilirsiniz. 925 değerinde olan bir gümüş ürün, parçanın %92.5 oranında gümüş olduğu anlamını taşımaktadır. 900 ya da 800 değerindeki bir damga ise %90 ve %80 oranlarına tekabül etmektedir. Bu nedenle damgayı görmek hem ürünün gerçek gümüş olduğunu size belirtecek hem de ürünün değer yüzdesini öğrenebileceksiniz.

Manyetik Test

Neodimyumdan yapılmış mıknatıslar gibi nadir ancak güçlü mıknatısları manyetik testinde kullanmanız doğru sonucu almanızı sağlayacaktır. Gümüş bir paramanyetik üründür ve manyetik deneyler karşısında yalnızca zayıf etkiler gösterir. Kullanılan mıknatısa ürünün yapışması durumunda, parçanın bir ferromenyetik çekirdeğe sahip olduğunu ve gümüş olmadığını anlayabilirsiniz.

Manyetik deney, ürünün gümüş olup olmadığını size tam olarak kanıtlamayacaktır. Çünkü bir mıknatısın çekemeyeceği ve gümüş gibi görünmesi sağlanan başka metaller de bulunmaktadır. Çekirdeğin başka bir metalden yapıldığından emin olabilmeniz için, bu testin yanı sıra diğer testleri de uygulamanız, daha net bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Kimyasal Analiz Testi

Parça üzerinde kimyasal analiz testi yapılabilir. Parçanın gümüş olup olmadığını anlamanız için, parçada damga bulunmaması durumunda kimyasal analize başvurabilirsiniz. Testte asit kullanılacağı için, kendinizi korumak adına kalın bir eldiven giymekte yarar vardır.

Parçanın saflık açısından testinde asit kullanılacağı için, gümüş parçaya belli bir hasar verilebilmesi söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden parçanın sizin için değeri bulunuyorsa, bu testin uygulanmaması önerilmektedir. Mücevherat mağazalarından ya da online olarak satın alabileceğiniz asit ile, gümüşün gerçek veya sahte gümüş olduğunu kanıtlayabilme imkanınız olacaktır.

Kararma Testi

Orijinal bir gümüş parçanın, zaman içerisinde kesinlikle kararma yapması söz konusu olacaktır. Doğada bol miktarda bulunan kükürt ile tepkimeye giren gümüş, zaman içerisinde kararma yapar. Eğer elinizde bulunan üründe zamanla kararma oluşuyorsa, bu durumda bu ürünün gerçek gümüş olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak kararma yapmayan bir ürünün gerçekliği konusunda şüphe etmeniz gayet doğaldır.

Kararma testinin bir diğer aşaması da, gümüş suyu olarak adlandırılan kararma yok edici bileşenlerdir. Mücevherat satan yerlerde bulabileceğiniz bu ürünle, elinizdeki parçaların gerçek gümüş olup olmadığını anlayabilirsiniz. Gümüş suyu, değersiz metalin renginin dönmesine neden olurken, gümüş ürünün parlamasını sağlayacaktır.

Ağırlık Farkı

Doğada bulunan her maddenin kendisine has bir özgül ağırlığa sahip olmasından ötürü, ağırlık farkını göz önünde bulundurarak parçanın gerçek gümüş olup olmadığına karar verebilirsiniz. Gümüşün veya her değerli metalin özgül ağırlıkları, ürünün yüzde kaç oranında bu metali içerdiğine bağlı olarak değişebilmektedir. Ancak özgül ağırlık testinin, hemen hemen her değerli metalde kesin sonuçlar verdiği görülebilmektedir.

Diğer metallerden yapılma olan takılar veya parçalar, gümüş parçalara kıyasla daha hafif olacaklardır. Parçanın özgül ağırlığını hassas tartılarla tartabilir ve gerçek olup olmadığını değerlendirebilirsiniz. Bu değerlendirmeyi kuyumcu gibi profesyonel satış yerlerinde yaptırabilirsiniz. Hassas tartınız bulunmuyorsa, profesyonel çalışma gerçekleştiren zanaatkarların size yardımı olabilir.

Buz Testi

Genellikle bu test, büyük gümüş ürünlerle daha yararlı sonuçlar verebilmektedir. Örneğin gümüş külçe veya gümüş süs eşyalarında kullanabileceğiniz bir deney olarak, bu testini yapabilirsiniz.

Gümüş parçanın üzerine doğrudan bir buz parçası yerleştirin ve sonucu gözlemlemeye başlayın. Buz, oda sıcaklığında bulunan bir şeyin üzerinde konulduğunda olduğu gibi yavaş yavaş erimeye başlamayacaktır. Gümüşün üzerine konulan buz, sanki sıcak bir şeyin üzerine konulmuşçasına hızla erimeye başlayacaktır. Bu da ürünün gümüş olup olmadığını size gösterebilecek bir deneydir. Ancak belirtildiği gibi, küçük gümüş parçalar olan takılar gibi ürünlerde bu deneyin geçerliliği söz konusu olamayabiliyor. Bu sebeple gümüş külçe veya büyük parçalarınızda buz testiyle sonuçları gözlemleyebilirsiniz.