Bilgi Deposu

Gümüş Nasıl Parlatılır?

Gümüşün tarihçesi M.Ö 3100 yıllarına dayanmaktadır ve değerli maden olarak altın ve bakırdan sonra bulunmuştur. İlk kullanmaya Çinliler başlamıştır. Endüstrinin gelişmesiyle birlikte gümüş saf olarak değil karışım olarak kullanılmaya başlamıştır. Günümüzde ise gümüş bakır, çinko ve kurşun yan ürünlerinden elde edilmektedir. Gümüş ışığı yansıtan, dövülebilen bir metaldir. Bir gram gümüşten iki bin metre uzunluğunda ince tel yapılabilmektedir. Günümüzde takı eşyası ve süs eşyalarında çokça kullanılmaktadır.

Gümüşün Kararması

Üzerimizde takı olarak veya evlerimizde süs eşyası olarak kullandığımız gümüş eşyalar, uzun süre kullanım, kimyasallarla temas, toz, kir, ter gibi nedenlerle kararmaya başlar. Kararmaya başlayan gümüşlerin rengi matlaşır. Kararmasını istemediğimiz gümüşlerimizin günlük bakımlarını yapmalı, kuru bezlerle silerek nemlenmeleri önlenmelidir. Kararmaya başlayan gümüşler çeşitli yöntemlerle parlatılır. Gümüşlerin kararmasına neden olan madde doğada çokça bulunan kükürttür. Gümüşün en çok etkilendiği madde olan kükürt, gümüşü hemen matlaştırır ve kararmasına neden olur.

Gümüş Parlatma Yöntemleri

Özellikle kadınlar kişisel eşyalarına ve takılarına büyük önem verirler. Kararmaya başlayan gümüş eşyaları parlatmak için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. En çok kullanılan yöntemler arasında, diş macunu ile temizleme, sirkeli ve karbonat karışımı su ile temizleme, tuz ve limon karışımı ile temizleme, deterjanlı sıcak su ile temizleme, amonyak ve beyaz sabun ile temizleme, su ve sabun ile temizleme yöntemleri evlerde uygulanan gümüş parlatma yöntemlerinden bazılarıdır.

  • Diş Macunu İle Gümüş Parlatma
  • Sigara İle Gümüş Parlatma
  • Ketçap ile Parlatma
  • Karbonat İle Gümüş Parlatma

Diş Macunu İle Gümüş Parlatma

Diş macunları içeriklerinde bulunan çözücülerin özelliklerinden faydalanarak gümüşler parlatılmaya çalışılır. Parlatılmak istenen gümüşler yumuşak diş fırçaları ya da peçete ile diş macunu sürülür ve iyice ovuşturulur. Diş macunu ile iyice uygulama yaptıktan sonra, gümüş ılık su kabının içerisine konur ve yarım saat bekletilir. Gümüş kap içerisinde tamamen su içerisinde kalmalı ve her yerine su temas etmelidir. Daha sonra bol su ile durulanan gümüş, temiz ve yumuşak bir bez ile iyice kurulanır.

Sigara İle Gümüş Parlatma

Günümüzde en yaygın kullanılan bir yöntemdir. İçilmiş sigara külü bir kap içerisinde pamuk ile iyice ezilir. Üzerine kül bulaşan pamuk ile gümüşün kararan yeri silinmeye başlanılır. Yeterli olduğunu düşündükten sonra, gümüş bol su ile yıkanır ve durulanır. Yumuşak bir bez ile iyice kurulanır. Gümüş parlatmak için en fazla kullanılan yöntemdir.

Ketçap ile Parlatma

Duyunca ilginç gelen parlatma yöntemlerinden birisidir. Kararan gümüş bir kap içerisine konur ve her yerine temas edecek şekilde ketçap sıkılır. Her yerine ketçap temas ettiğinden emin olduktan 15 dakika sonra gümüş eşya silinir, bol su ile durulanır ve yumuşak bir bez ile iyice kurulanır.

Kararmaların gittiği, parlaklık oluştuğu görülebilir. Parlatma yöntemleri kişiye göre değişmektedir. Bazı yöntemlerden kişiler hiçbir sonuç alamayabilir. Bu gümüş üzerindeki kararma oranı ve elinizdeki malzemenin etkinliği durumuna göre değişmektedir.

Karbonat İle Gümüş Parlatma

Karbonat ile gümüş parlatma işlemi iki farklı yöntemle denenebilmektedir. Birinci yöntem, karbonat ılık su içerisinde iyice karıştırılır ve macun kıvamında olacak şekilde ayarlanır. İnce yumuşak bez ile bu karışım gümüşün üzerine fazla bastırmadan hafifçe ovalanarak sürülür. Parladığını gördükten ve yeterli bulduktan sonra bol su ile durulayıp, iyice sildikten sonra kurumaya bırakılır. İkinci yöntem ise, kaynamış bir litre su içerisine iki yemek kaşığı tuz, bir yemek kaşığı kabartma tozu eklenir. İyice karıştırılarak tamamen çözülme sağlanır. Bir kabın içerisi tamamen alüminyum folyo ile kaplanmalı ve gümüşler içerisine konulmalıdır. Daha sonra karışım yapılan su üzerine dökülür ve 10 dakika bekletilir. 10 dakika sonra gümüşler alınır, ılık su ile iyice durulanır ve yumuşak bez ile iyice kurulanır.

Bu uygulama sonunda gümüş eşyalarınızın eskisine göre daha parlak olduğunu görürsünüz. Her insan aynı uygulamalar ile istediği sonuca ulaşamayabilir. Bunun birçok nedeni vardır. Gümüşün yapısı, kullanılan temizleme maddelerinin özellikleri gibi birçok şey sayılabilmektedir. Uzun süre kullanılan gümüşlerin bazıları aşınmaya uğrayabilir ve aşınan gümüşlerin parlatılması daha zordur. Bu durumda olan gümüşler tekrar gümüş kaplama yaptırılabilmektedir. Gümüş parlatmak için yapılan bazı uygulamalar gümüş zarar verebilir. Yapılan parlatma işlemlerinde kullanılan maddeler gümüş üzerine fazla uygulanmamalı ve hemen su ile yıkanarak tamamen temizlenmelidir.