Bilgi Deposu

İsimli Takı Tasarımları

İsimli takı tasarımları özellikle hediye olarak en çok tercih edilen farklı pek çok aksesuarı kapsıyor. İsimlerin, çocukların isimlerinin ya da sevgililerin, eşlerin isimlerinin yer aldığı kolyeler, yüzükler ve bileklikler kadınlar tarafından daha çok tercih ediliyor. Genel olarak kolye şeklinde kullanılan ve yuvarlak altın, gümüş ya da rose renklerden oluşan ince zincirli ve üzerinde isimlerin özel bir teknikle yazıldığı kolyeler tercih ediliyor.

İsimli Tasarım Kolyeler

Üzerinde hem kendi isminizin hem de sevdiklerinizin isminin bulunduğu birbirinden farklı kolye modellerinin bulunduğu görülmektedir. Bu alanda takıların zincirlerinden üzerinde yazılı olan tabakanın şekline ve rengine kadar geniş bir yelpaze bulunuyor. Kolye olarak nazar boncuk tasarımlarının üzerine yazılan isimler oldukça eski zamandan beri devam ediyor.

Yeni bakılan modellerde ise birden farklı 3 ya da 4 ismin yazabildiği 4 köşeli küp ya da dikdörtgen prizma şeklinde kolye modelleri bulunuyor. Bu modeller dış bir göz olarak bakıldığında sade bir tasarımı anımsatırken içi açıldığında ise tüm isimler görülüyor. Bu nedenle de pek çok farklı kişiye hediye olarak alınabileceği gibi kişisel olarak da oldukça hoş duran bir aksesuar olarak seçilmiştir.

İsimli Bileklikler ve Tasarımları

İsimli bileklikler ip ve zincir olmak üzere farklı iki türü içine alan bir yelpazeye sahiptir. Bu nedenle de ipli olanlar genellikle farklı ve renkli boncuklarla birlikte kullanılarak istenilen ismin üzerine çıkmayan kalemle yazılması sonucunda oluşturuluyor. Bu modellerde fiyat aralığı oldukça geniş ve ip olan tasarımlarda daha uygun fiyatla isim yazdırıldığı için herkesin alabileceği türleri bulunuyor.

Altın ya da gümüş modellerde ise künye olarak tabir edilen üzerinde genellikle bebek ve çocuk isimlerinin yazılı olduğu fiyatlarının daha yüksek olduğu modeller yer alıyor. Genç ve orta yaşlı kişiler için ise ortalama büyüklükte daire şeklinde plakların üzerine istenilen ismin farklı tekniklerle yazıldığı görülüyor.

İsimli Yüzük Modelleri

Alyansların iç tarafında yazan isimlerden esinlenildiği düşünülen isimli yüzükler artık bağlılık sembolü olarak kullanılabilir. İki farklı ismin yazılabildiği yüzük modellerinde isimlerin okunması ve farklı bir hava katılması için harfler birleştirilerek el yazısı görüntüsü ortaya çıkıyor.

Bu modeller genellikle kız arkadaşa hediye olarak alınabileceği gibi kişisel olarak da yaptırılabilir. İsimlerin belirlenmesinin ardından istenilen tasarımın seçilerek yapılması süresi bulunuyor. Yapım aşaması kişiye özel bir tasarım olduğu için değişiklik gösterebiliyor.

Özel Tasarım Aksesuarlar

Özel tasarım modellerin tümü bir başkası olmayan ve eşi bulunmayan modelleri kapsıyor. Özel tasarım sizin istediğiniz modelleri, harfleri kullanarak sizin yapmak istediğiniz kolye, bileklik, küpe ya da yüzük modellerinden oluşur. İstenilen tüm özelliklerin yansıtılmasıyla ortaya çıkan şık ve zarif aksesuarlar, özel günler için bir hediye niteliği taşıdığı gibi kişisel olarak da yaptırılabiliyor. Aksesuarların geçmişten günümüze kadar değişim evrelerinin en özelini de bu tasarım modelleri oluşturuyor.

İsim Yazdırma Teknikleri

Son zamanlarda düğünlerde de tercih edilen altına isim yazdırma çeşitleri oldukça zor bir işlemdir. Bu işlemin kesinlikle bilen ve işinde uzmanlaşmış kişiler tarafından yapılması gereklidir. Altın, gümüş gibi sert tabakaların üzerine isim yazdırmak için harf seçimi yapılmalıdır. Daha sonra ise, seçilen harflerin tam olarak uyumlu bir şekilde lazer kazıma ve lazerle işleme tekniğinin orantılı bir şekilde kullanılması gerekir. Bu nedenle harflerin düzgün yazılması ve tabakanın üzerine tam olarak ortalanmış olması oldukça önemlidir. İsim yazdırmanın en eski zamanları ise yakılarak isim yazma yöntemleridir. Bu tekniklerde usta kişiler ya da kuyumcular tarafından yapılmalıdır.