Bilgi Deposu

Kehribar Tesbih Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kehribar ya da amber taşı için, bir ağacın fosilleşmiş reçinesi denilebilir. Farklı ve tamamen doğal renkleri ile bugünlere kadar gelen ve özellikle süs eşyası yapımında daha çok kullanılan bu taşlar, tarihin birçok döneminde şifa amaçlı olarak da kullanılmışlardır. Kırılgan ve saydam yapıda olan kehribar rengi, açık sarıdan kırmızıya kadar birçok renkte görülebiliyor. Reçita taşı ya da kehribar olarak da bilinen amber taşı, hafif ve oldukça yumuşak olma özelliği ile biliniyor.

Kehribar Nedir?

Kısaca ağacın fosil hale gelen reçinesi olarak tanımlanabilen kehribar, Pinus Succinefra adı verilen bir ağaç türünde bulunuyor. Kehribarın içerisinde fosilleşen canlılara rastlanılabilir. Bileşiminde hidrojen, oksijen ve karbonun bulunduğu kehribar, çoğu toplum tarafından şifalı taş olarak uzun yıllar kullanılmıştır. Aksesuar ve takı yapımında en sık kullanılan ürünlerden biridir. Sağlık açısından faydaları çok olan kehribar, sıcaklarda yumuşama ve hoş bir koku yayma özelliğine de sahiptir.

Kehribarın Kısa Tarihçesi

Kehribar taşı ile tanışmak, Tav Devrine kadar uzuyor. İngiltere’de yapılan arkeolojik kazılar sonucu antik yerleşimlerde işlenmiş kehribar kalıntılarına rastlanılmıştır.

Polonya, Almanya, Estonya ve Litvanya’da yapılan kazılarda Yeni Taş Devrinden kalma kehribarlar bulunmuştur. Aslında antik çağların en eski dekoratif maddesinin kehribar olduğunu söylemek doğru bir tabir olur. Özellikle antik çağ toplumları bu taştan çok etkilenmişler ve kehribara birçok mistik anlam yüklemişlerdir. Kehribar yakıldığında ortama hoş bir koku verdiği için, Maya ve Aztek kültürlerinde dini törenlerde tütsü olarak kullanılmıştır. Eskiden beri ticari bir malzeme olarak görülen kehribar, Yunan ve Roma dönemlerinde yağ, şarap, bronz, tuz alınıp yerine takas olarak verilen bir ürün haline gelmiştir.

Kehribar Nerelerde Kullanıldı?

Asırlardır kehribar taşının özel güçleri olduğuna inanılarak tılsım, tespih ve dinsel objelerin bu taştan yapılması uygun görülmüştü. Farsça birleşik bir kelime olan kehribar, 17 ve 18. yüzyıllarda oyma ustaları tarafından geleneksel oymacılığa dahil edilerek birçok malzeme yapımında kullanıldı. Bu dönemde kehribar taşı ile yapılan işlemelerin, en popüler işlemeler olduğu söylenebilir. Kehribar taşı ile işlemeler yapan ustalar, bu taşla en fazla; Tepsi, tespih, satranç takımı, kolye, bilezik, yüzük, küpe, arma, şamdan ve heykel yapmışlardır.

Kehribarın Özellikleri

Kehribarın temel özellikleri, kehribarın gömülme şartlarına, yaşına ve reçine salgısı yapmış olan ağacın türüne göre değişiyor. Tamamen şekilsiz olan kehribar, saydam ve yarı saydam olarak görülebiliyor. Kehribar, herhangi bir mineral içermediği için kimyasal bir formüle de sahip değil. Değerli taşlar içerisinde en fazla araştırılan taş olan kehribar, daha çok Romanya, Lübnan ve Meksika gibi ülkelerde çıkarılarak, negatif enerjinin atılmasında kullanılıyor. Ayrıca kehribar, üstün bir önyargı yeteneğinin oluşmasına katkı sağlıyor. Alerjik belirtilerin azaltılmasında ve romatizma, eklem, kas ağlarının giderilmesinde yaygın olarak kullanılıyor. Ruh sağlığı açısından da kehribarın faydaları çoktur. Kehribar, İbn-i Sina tarafından oldukça değerli görülmüş bir taştır. Çin’de halen amber taşından şarap yapılıyor ve ağrı kesici, sakinleştirici olarak kullanılıyor.

Kehribarın Faydaları

Geçmişten beri insanlık için en fazla şifa dağıtan taşlardan biri olan kehribar, içerisinde barındırdığı yararlı bileşenler sayesinde birçok ilaç yapımında faydalanılan bir üründür. Pozitif bir yaşam için enerjiyi dengeleyen hatta artıran kehribar, çoğu kişinin yanından ayırmadığı bir obje haline gelmiş bulunuyor.

Hiçbir yan etkisi olmayan ve tamamen yarar gözetilerek vücutta taşınan kehribar, odaklanabilme ve cesaret yeteneğini de artırıyor. Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda kehribarın mesane, böbrek ve karaciğer gibi organların daha temiz kalmasını sağladığı anlaşılmıştır.

Gerçek Kehribar Nasıl Anlaşılır?

Kehribar hakkında bu kadar bilgiye sahip olduktan sonra, kehribar tesbihin nasıl olduğunu bilmek oldukça basit bir hal alabilir. Oldukça popüler olan kehribar, piyasada sahtesinin en fazla olduğu taşlardan biridir. Bu nedenle gerçek kehribar tespihin sahtesinden ayırt edilebilmesi gerekiyor. Bunun için de bazı basit ama etkili testlerin yapılması yeterlidir. Kehribarın üzerine bir miktar aseton döküldüğünde, taşta herhangi bir bozulma olmuyorsa bu gerçek kehribar demektir. Ultraviyole ışığına maruz tutulan kehribar, mavimsi bir ışık verir. Sahte kehribarda böyle bir ışık kümesi bulunmaz. Kehribar sert bir cisimle çizildiğinde direnç gösterir. Ancak sahte kehribar hemen bozulur. Bunlara ek olarak, gerçek kehribar tuzlu suyun içerisine atıldığında yüzeyde kalır. Sahte kehribar dibe batar.