Bilgi Deposu

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

Altın, değerli madenlerden biridir. Dolayısıyla altından yapılan takılar da bir o kadar değerli ve pahalı oluyor. Ancak son zamanlarda altın fiyatlarındaki hızlı artış, bazı sahte altın konularını yeniden gündeme getirdi. Özellikle düğünlerde takılan altınların sahte çıkması ile insanların aklına sahte altının nasıl anlaşılacağı sorunsalı takıldı. Aslında biraz dikkat sayesinde sahte altını diğerlerinden ayırt etmek mümkün. Üstelik son zamanlarda hayli artan altın dolandırıcılığı, pek çok konuda birebir altın üretimini de beraberinde getiriyor. Dolayısıyla altın alacak olan kişiler, tüm yatırımlarını bu noktaya yapmadan önce detayları bilerek yaklaşmalı. İşte bu detaylardan bazıları;

Mıknatıs Tutun

Altın saf bir maden olup, içerisine farklı herhangi bir maden karıştırılmadan işlenir. Dolayısıyla mıknatıs gibi metalar altını içerisinde metal olmadığı için çekemez. Ancak sahte altınlar, saf altından üretilmediği ya da içinde altından başka madenler de olduğu için mıknatıs ile çekilir. Eğer toplu altın alışverişlerinizde sahte altın konusu sizi endişelendiriyor ise bu tekniği değerlendirebilirsiniz. Ancak üzerinde değerli taş ya da işleme içeren altın takılar mıknatıs ile çekilebilir. Bu sizde takının altın olmadığını izlenimini hemen uyandırmasın. Çünkü mıknatıs tekniği yalnızca saf ve külçe altınlarda denebilir. Tabi bir de düğünlerde sıkça takılan çeyrek, gram, orta, tam, reşat altın ürünlerinde etkili sonuç verir.

Damgalara Dikkat Edin

Her altın kütlesinde ya da altın takıda bulunması zorunlu olan damgalar vardır. Bu damgaların ne anlama geldiğini bilirseniz altının sahte olup olmadığını anlamanız zor değildir. Marka patent damgası, ayar damgası ve üretici sertifikası bu damgalardandır. Marka patent damgası altında yer almıyor ise sahte altın olduğu anlamına gelmez. Çünkü bu damgalar her külçede kullanılmaz. Ancak ayar damgası kullanılması zorunlu olan bir damgadır.

Bu nedenle altının herhangi bir noktasında ayar damgasını göremezseniz sahte olduğunu anlayabilirsiniz. Ancak damgalar çok küçük olacağından fark etmeme riskiniz de bulunuyor. Bu nedenle satıcıya damganın yerini sorabilir ve yardım isteyebilirsiniz.

Ucuz Altınlardan Kaçının

İnternet üzerinden ya da herhangi bir kuyumcudan ucuza altın almak sizi heyecanlandıracaktır. Çünkü altının fiyatının ikiye katlandığı şu zamanlarda ucuz altın bulmak imkânsız. Ancak bazen internet üzerince ucuza saf altın satışı yaptığını beyan eden kişi ya da kişiler ile karşılaşmak mümkün. Hatta bu tarz yerler yalnızca internet üzerinden de hizmet vermiyor. Belki bu altınlar ilk bakışta sizlere gerçek altın gibi görünebilir ya da ilk etapta size teslim edilecek olan altını gerçek altın gösterebilirler. Ancak ne yazık ki altın global Pazar üzerinden fiyatlandırılan bir madendir ve fiyatı sürekli artarken daha ucuza çekilemez.

Isırmayı Deneyin

Belki de bu yöntemi birçoğumuz filmlerden tanıyoruz. Aslında altını ısırmanın bir nedeni var. Altın yumuşak bir maden olduğu için ısırıldığında şekil değiştirebiliyor. Dolayısıyla baskı uygulayarak şeklinin değişik değişmediği kontrol edilebilir ve gerçek olup olmadığı anlaşılabilir. Genellikle altın gibi görünen ancak başka madenlerden elde edilen sahte ürünler diş izi bırakmayacak ve asla bükülmeyecektir. Satıcıların bu durum çok hoşuna gitmeyeceğinden, genellikle düğün gibi merasimlerde takılan altınların sahte olup olmadığı kontrol etmek için kullanılır.

Seramik Tabak Yöntemi

Altının gerçek olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu da seramik tabak kullanmaktır. Eğer altın olarak satın almayı planladığınız, ancak gerçek olup olmadığından şüphelendiğiniz bir ürün tutuyorsanız, seramik bir tabak bulabilirsiniz. Bu ürünü seramik tabağa sertçe sürttüğünüzde siyah bir iz kalıyor ise kesinlikle gerçek değildir. Ancak sarı bir iz kalıyor ise bu ürün gerçek altındır.

Renk ve Ağırlık Kriteri

Altın kendine özgü sarı bir renge sahiptir. Ancak bakır ve pirinç renklerinde olan altınlar da son zamanlarda sahte altın piyasasına giriş yaptı. Genellikle bu altınların satıldığı noktalarda ışık oyunları söz konusu olabilir. Mümkün olduğunda bu altınları almadan önce küçük bir el feneri ile rengine iyice bakmanızda fayda bulunuyor. Bunun yanında gerçek altının ağırlığı da bellidir. Bunu anlayabilmeniz için altın alacağınız noktaya, gerçek bir altın ile gitmeniz olacaktır. Bu gerçek altını gerçek değer olarak kullanabilir ve satın alacağınız altının ağırlığı ya da rengi ile karşılaştırabilirsiniz.