Bilgi Deposu

Takı Tasarım Malzemeleri ve Setleri

Takı kişilerin günlük hayatta ve özel günlerde kullanmaktan vazgeçmediği bir aksesuar olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişiler bu takıları satın aldıkları gibi aynı zamanda bir uğraş haline getirerek kendi tasarımlarını oluşturmaktadırlar. Bunun için herhangi bir bilgi birikiminin olması veya olmaması önemli değildir. Takı tasarımı konusunda yeterli bir bilgi birikimine sahip olmayan kişiler halk eğitim merkezlerinde takı tasarımı kurslarına dahil olarak bu konuda kendilerini eğitebilirler. Gerekli olan tüm malzemelere sahip olan kişiler gerekli talimatları izleyerek ve videolar blog yazıları sayesinde kolay bir şekilde kendi tasarımlarını meydana getirebilirler. Takı yapmak için gerekli olan malzemeleri ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

Boncuk

 

Kişilerin ilk aşama olarak nasıl bir takı tasarlamak istediklerine karar vermeleri gerekmektedir. Ancak bu malzemelerin en temelinde mutlaka boncuk yer alabilir. Boncuklar kişilerin zevk ve tercihlerine göre oldukça fazladır. Bunlar içinden en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Bunun yanında kişiler kendi boncuklarını da tasarlayabilir, var olan boncukları yeniden boyayarak veya farklı malzemeler ekleyerek tekrar boyutlandırma işlemi yapılabilir.

Son dönemlerde oldukça trend bir hal alan boncukların dış kısmının örgü ile kaplanması yolunu tercih ederek farklı bir tasarım oluşturabilirsiniz.

Misina iplik veya zincir

Tasarımın olmazsa olmaz parçalarından denilebilir. Boncukların veya diğer malzemelerin bir araya için kullanılması şarttır. Genelde misina tarzında görünmeyen şeffaf bir iplik olması tercih edilmektedir.

Veya tasarım özelliklerine göre renkli mum ipliklerde kullanılmaktadır. İplik seçiminde en önemli kural ise sağlam ve direk vücuda temas etmesinden dolayı cilde herhangi bir zarar vermeyen türden olması tercih edilmelidir. İplik yanında zincir ile tasarımlarda birleştirilebilir. Zincir ise zamanla kararma yaptığından dolayı çok fazla tercih edilmese de daha zarif olmasından dolayı koruma spreyleri oluşturulmuştur. Bu spreyler ile takının ömrü uzatılmaktadır.

Klipsi

Lastik tarzında bir ipliğin tercih edilmemesi halinde klipsi kullanılması gereklidir. Klipsi yapılan tasarımın kolda daha zarif durmasına yardımcı olacaktır. Klipsinin çeşitli renkleri renkleri bulunmaktadır. Tasarım çeşit göre bu renkli malzemeleri tercih edebilirsiniz.

Karga burun

Karga burun kişilerin özellikle metal zincirli bir tasarım yapacakları zaman ihtiyaç duydukları bir malzemedir. Karga burun halkaların birleştirilmesinde oldukça yardımcıdır. Karga burun penseye benzeyen bir yapıdadır. Özellikle kolye klipsinin kapatılması işleminde ve zincirlerin bir araya getirilerek tutturulmasında kullanılmaktadır.

Takı setleri

Takı setleri kişilerin takı yapımında en çok tercih ettikleri setler arasındadır. Bu setler türlerine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin etamin bir kolye yapmak isteyen kişiler için gerekli olan etamin bez, kolye ucu, işleme yapılabilecek uygun iplik, işlenecek olan model örneği, kolye yapılacak olan iğne, kolye yapıldıktan sonra takılabilecek bir zincir de kullanılmaktadır.

Bu setler kişilerin yapmak istedikleri tasarımlara göre değişiklik göstermektedir. Örneğin hazır bir malzeme ile takı yapılmak istendiği zaman bileklikler yapıştırıcıları kullanılacak olan boncuklar ve hatta ip işlemeleri bile bu set içerisinde bulunmaktadır. Setler kişilere birçok seçenekle sunulmaktadır. Küpe etleri, Yüzük, bileklik ve kolye setleri olarak birçok imkan bulunmaktadır. Kişiler ilgi alanları dahilinde bu setleri inceleyerek sipariş verebilir veya satın alma işlemini gerçekleştirebilirler.

Malzemeler nereden alınır?

Takı tasarlamak isteyen kişiler malzemeleri almak için hobi marketleri ziyaret edebilirler. Bunun yanında küçük şehirlerde yaşayan kimseler tasarım için malzeme bulamamaktadır. Bu durumda ise kişilerin yardımına internet satış notaları gelmektedir. Buralardan kolay bir şekilde güvenle alışveriş yapılması sağlanabilir. Takı tasarımı konusunda yeterli bir bilgi birikimine sahip olmayan kişiler